Logo
نوشته های من
شهرام گیل‌آبادی

شهرام گیل‌آبادی

متن سخنرانی دکتر شهرام گیل آبادی در مراسم معارفه

بسم الله الرحمن الرحیم
هو الله الذی لا اله الا هو، عالم الغیب والشهاده، هو الرحمن الرحیم
لا حول و لا قوه الا بالله
اگر هیچ سایه پذیرد ما هیچیم
العبد الله، الحقیر، بنده خداوند عالم / شاهد بر پنهان و پیدا
الحمدلله رب العالمین
جهان زیر آیین و فرهنگ ماست سپهر روان جوشن جنگ ماست
که خون ریختن نیست آیین ما نه بد کردن اندر خور دین ما

معرفت لازمه فهم و محیط شناسی همزمانی روزگار مسئله محور ماست. امروز ارتباط از ساحت یک فرد عبور کرده و انسان را به یکی از عناصر فراگرد ارتباطات تبدیل کرده است. انسان، امروز با داشته های تکنولوژیکی اش در عصر سوپرتکنولوژی، خود تبدیل به یک رسانه شده و مفهوم مخاطب رسانه را شکل داده است. آدمهای این زمانی به سهولت نمی توانند از کنار یکدیگر بگذرند. امروز آدمها، محلی، منطقه ای و سیطره ای نیستند، آدم امروز جهانی است و شهر ها هم در یک “جهان شهری” با حداقل ۳۲ گونه رسانه ای ارتباطات خود را بازمینی که حال از فضا دیده می شود برقرار می کنند. اگر دیروز شهرها در کنار رودخانه ها بنا می شدند امروز شهر ها در کنار شاهراههای ارتباطی ساخته می شوند.
ما در زمینی مرزهای شهرمان را صیانت می کنیم که دیگر مرزهای سیاسی از فضا قابل رویت نیستند و تعریف جغرافیا تغییر کرده است. انسان تشنه ی امروز/ کرانگی اش آشکارا تحت تاثیر جریان نا موزون ارتباطات مخدوش شده است و حریم انسانیش به خطر افتاده است. این انسان با مونس تازه اش/ یعنی وسایل ارتباطی نوظهور روز به روز تنها تر می شود و سپهر ارتباطی تازه ای را با تنهایی آغاز می کند. سپهری که با این دایره ی ارتباطی وسیع روز به روز انسان را در عسرت و تنهایی بیشتر فرو می برد، الان عصر عسرت انسان جهانی است. انسان وسیع تنهای امروز نیاز بازگشت به خدا و تولید محتوایی حکمی دارد و مزیت امروز ما نه تنها تکنولوژی نیست و نه تنها نگاه مهندسی به انسان تنهای امروز نیست، بلکه مزیت عالم آرای امروزمان تولید محتوایی غنی است که در غایت با منابعی چون ذکر حکیم، قرآن علیم می توان در دسترسش باشد. ارتباطات امروز انسان تنهای / این “جهان شهر” باید سوی محتوایی اللهی داشته باشد. امروز رسالت ما رسالتی حکمی است/ حکمتی که خدای کریم خیرکثیر نام نهادش، تا انسان خدا را، با این اکسیر، محور عالم کند و مدار دنیا را به کانون توجه این انسان طلوع یافته توجه دهد. ما باید از حضرت حق عاجزانه بخواهیم که امر خودش را به واسطه ما محقق کند. ما انسان خداییم، هم اویی که خداوند حکیم در قرآن کریم فرمود: من تو را برای خودم آفریدم.
ما انسان خداییم و شایسته محور عالم، ما می توانیم به “جهان شهری” برسیم. یعنی “امت الهی” نه مفهوم محدودی چون ” شهر جهانی”
ما در چرخه تکرار نمی ایستیم/ بلکه پویایی آینده پژوهانه ای خواهیم داشت که محور الفت و برادری و کانون اندیشه های متفاوت ، متنوع و متکثر برای رشد و بالندگی “جهان شهری” مانند تهران عزیز باشد و برای کمال، باید شنید و دم فرو بست و برای جلوه جمالی باید اندیشه ها را فارغ از قفس تنگ سینه ها دید و حکمت آن است که بگوییم اندیشه نور است :الله نور السماوت و الارض/ ما برای آنکه ایران خانه خوبان شود، رنج دوران برده ایم. / «مکتب حکمی تهران» مکتبی پر از رمز و راز است ، حکمت در کوچه پس کوچه های تهران موج می زند . تهران شهری زنده ، پویا و معرفت افزاست ، هنوز در همین بازار تهران صدای علما جاری است. صدای چرخ پیر خیاط عاشق امامزاده زید طنین انداز است و حکمت آقا مرشد چلویی صاحب دیوان سوخته زبانزد. هنوز می توان کودکی پروین اعتصامی را در خانه پدری تصور کرد و صدای انقلاب را، با شهدایی چون شهید چمران در کوچه هایی مانند کوچه هفت تن یا گذر لوطی صالح شنید . تهران و مردم تهران شایسته بهترین ها هستند .مسجد جامع همین بازار نوای اللهی الغوث الغوث آقا مجتبی تهرانی را در خود حفظ کرده و مدرسه مجتهدی شوخ طبعی های عارفانه آیت الله مجتهدی تهرانی را به خاطر دارد . این گوشه از تهران به غایت محرم دارد ، ماه مبارک رمضان دارد ، نوروز دارد و نوای روضه های هفتگی پیرغلامانی چون مرحوم علامه را در خود دارد ،تهران شایسته «جهان شهری» است . تهران زندگی دارد . تهران شهر نجیبی است که هنوز به شایستگی شناخته نشده است .
این مرکز نوظهور قصد دارد : «ارتباطی هوشمند محور» با پایه ای فرهنگی ، اجتماعی ، هنری و انسانی را با شهروندان شریف تهران برقرار کند تا سرآهنگی بر توسعه ارتباطات و ارتباطات توسعه ای شهرداری تهران باشد . « مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران» از امروز مرکزی “خداباور ، مردم محور و معرفت اندیش” برای خدمتی جهادی به مردم تهران خواهد بود . انسان شایسته بهترین های زمین و آسمان است . انسان در مقام عزیز خداست و می تواند با دستان خدا سیراب شود : «و سقاهم ربهم شرابا طهورا ».
بیاییم با تدبیر، درایت و اندیشه به مردم خدمت کنیم، که خدمت به خلق خدمت به جماعت خداست و خدمت به خدا عبادت و دست خدا با جماعت است: «ید الله مع الجماعه »
«و السلام علیکم و رحمه الله»

13 Comments
  • بهاره
   بهمن ۱۱, ۱۳۹۲ at 5:01 بعد از ظهر / پاسخ

   سلام
   تبریک می گم جناب دکتر ، انشاالله که به یاری خدا تواین پستتونم موفق عمل کنید .
   دکتر شهر جهانی بدرد ما آدمها نمیخوره ساز ما با ساز جهانی کوک نیست .خوندید حتمن قیدارو تو ملات ساختمون ها تا دلت بخواد مصالح درجه یک هست اما ملات عشق نیست .آدمهای این دوره بدنیا نیومدش هرکدومی اکانت فیس بوک دارن اما جای دنج دل ندارن .غصم شد امروز خوندم توهمین مجازی ترین دنیای واقعی که آی آدمها، سرد وبرفی حواستون به گربه ها وپرنده ها باشه کسی کمپین راه ننداخت که آی آدمها حواستون باشه به اون خانمه که امروز دیدیش دست فروشی میکرد دوتا پلاستیک جا بوت وکفش پاش بود ، اصن چ معنی داره دست فروشی شهرداریم بیاد جمعشون کنه چهره شهرمون خراب شده .توشهر ما که … بگذریم سرتونم درد آوردم
   خوشحال که شمایی هستید .همون دست خدایی که گفتید یاورتون

  • گلخانه
   بهمن ۱۲, ۱۳۹۲ at 12:40 بعد از ظهر / پاسخ

   مبارک است ان شا الله….

  • مریم
   بهمن ۱۲, ۱۳۹۲ at 9:09 بعد از ظهر / پاسخ

   سلام و تبریک

  • بختیاری نژاد
   بهمن ۱۳, ۱۳۹۲ at 9:34 قبل از ظهر / پاسخ

   آقای دکتر گیل آبادی باسلام
   مسئولیت جدید که خیلی هم خطیر است وموثر در زندگی مردم وخط دهنده به مدیران کلان شهری بر آن جناب مبارک باد .

  • آهو
   بهمن ۱۴, ۱۳۹۲ at 2:30 بعد از ظهر / پاسخ

   برای کمال، باید شنید و دم فرو بست ……………..تا کی؟؟؟؟؟؟و برای جلوه جمالی باید اندیشه ها را فارغ از قفس تنگ سینه ها دید…………..تا سینه از قفس رها نشه اندیشیدن آسون نیست!!!!!!!!! ما برای آنکه ایران خانه خوبان شود، رنج دوران برده ایم………… این درسته اما من برای آنکه خوب خانه ام شوم …………………مبارک باشه. موفق باشید.

  • امين پارسا
   بهمن ۱۴, ۱۳۹۲ at 9:08 بعد از ظهر / پاسخ

   سلام، دکتر جان تبریک میگم، لیاقت و شایستگی شما بیشتر از اینها هم هست. با آرزوی موفقیت

  • مجتبی
   بهمن ۱۶, ۱۳۹۲ at 11:54 بعد از ظهر / پاسخ

   سلام دکتر تبریک خوشحالم دوباره بچه های مخلص می بینم.دست علی نهدارت

  • فاطمه زاهدی
   بهمن ۱۸, ۱۳۹۲ at 3:16 بعد از ظهر / پاسخ

   سلام
   به سلامتی انشا اله…
   تبریک میگم.

  • lع-س
   بهمن ۲۶, ۱۳۹۲ at 3:05 بعد از ظهر / پاسخ

   بسم اللخ الرحمن الرحیم
   به نظاره نشستیم و کیفور و شاکر به درگاه ذات حضرت دوست از انتصاب یکی از نخبگان رسانه ایران هرچند که جایگاه نیروهایی همچون شما برادر عزیز با توجه به توانمندی فوق العاده و تعهد کم نظیرتان بذون اغراق بسیار بالاتر از این میباشد اما به هر حال در عصر اطلاع رسانی و انفجار ارتباطات و اطلاعات مجموعه ایی موفق خواهد بود که از افرادی آگاه و متخصص و انرژیک با ابزار خلاقیت و نبوغ استفاده نماید.
   برار عزیز جناب دکتر گیل آبادی:
   افتحار میکیم وتبریک عرض میکیم خدمت خوت و خانواده محترمت ، قدر مسلم شهر خرموه و استان ولایت مدار لزستان شادن و سربلند
   انشاالله همیشه شاد و سربلند بای
   دعای خیر همشهریات بدرقه راهت
   یاعلی

  • زيدي نژاد
   اسفند ۴, ۱۳۹۲ at 10:22 قبل از ظهر / پاسخ

   شهردار تهران درباره رئیس جدید مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران،‌گفت: گیل آبادی از امروز مسئولیت این مرکز را قبول کرده‌اند و بنده هم تاکنون از نزدیک با ایشان همکاری نداشتم،اما خمیرمایه بچه‌های انقلابی یکی است.

  • نورعلیوند
   اسفند ۷, ۱۳۹۲ at 1:24 بعد از ظهر / پاسخ

   برادر عزیز جناب آقای دکتر گیل آبادی
   خبر انتصاب شما را از فاصله ای دور از کشور عزیزمان دریافت کرده و خوشحال شدم. بهتون تبریک میگم و توفیق روز افزون در خدمت به مردم همراه با سلامتی را برای جنابعالی از خداوند متعال مسئلت دارم.
   ارادتمند: نورعلیوند
   چهارشنبه ۷ اسفندماه ۱۳۹۲ ـ غرب آفریقا

  • صمدرضا جودکی
   اسفند ۱۲, ۱۳۹۲ at 9:23 قبل از ظهر / پاسخ

   کسانی که فقط به واسطه ی توانایی و شایستگی خودشان و نه چیز دیگر توانسته اند در کشور عزیزمان صاحب منصبی شوند اندک هستند. شهرام عزیز همیشه در میان دوستان قدیم به توانایی در مدیریت مشهور بوده و همه اذعان داشتیم که خیلی زود می تواند تا سطح مدیریت کلان کشور ترقی کند اما نمی دانستیم که همیشه موانع ناعادلانه ای بر سر راه است. به هر حال حق مطلب بسیار بیشتر از اینهاست اما باز هم جای شکرش باقی است که هنوز پیدا می شوند کسانی که لا اقل به خاطر رشد مجموعه شان عاقلانه دست شایسته ای را می فشارند.
   تمام دوستان و هنرمندانی که شهرام صدایت می کنند حتی آنهایی که گاهی با تو هم نظر نبوده اند بسیار خوشحالند از این اتفاق مبارک. خوش به حال مردمی که خادمانی مدبر و متواضع دارند. موفق باشی

  • محمد صارميان
   اسفند ۲۰, ۱۳۹۲ at 10:48 قبل از ظهر / پاسخ

   برادر ارجمند جناب آقای دکتر شهرام گیل آبادی
   انتصاب بجا و شایسته جنابعالی را به عنوان رییس مرکز ارتباطات راهبردی و امور بین الملل شهرداری تهران تبریک عرض نموده و از خداوند متعال توفیقات روزن افزون جنابعالی را خواستاریم
   خرم اباد – سه راهی شمالی مطهری

نظر خود را بنویسید